Rovnováha skrze stravu

Jsme to, co jíme?

Jsme především tím, co si o jídle myslíme

 

Někdo to nebude chtít slyšet – ale jde opět o myšlenku, o koncept „o tom co je zdravé“ a jeho následné projevení skrze reakci těla na stravu… Takže je to, přátelé, zase v hlavě… Když hlavu vyprázdníme, pozbude významu přesvědčení o tom, co je a co není zdravé… Tím samozřejmě nepopírám, že vše co přirozeně vyrostlo bez zásahů chemie a nezdravého prostředí je určitě tělu prospěšnější než jakákoliv potravina průmyslově zpracovaná….Takže potřebujete-li se ještě na své cestě přidržet nějakého systému, pravidel a nastavení – pak je jistě dobré držet se pravidla – přírodní, čerstvé, co nejméně zpracované a v klidu a v pohodě konzumované potraviny.

Nejjednodušší a zároveň nejvíce viditelná první změna je skrze detoxikaci a následně stravu. Na toto téma již bylo napsáno velmi mnoho a každý má možnost najít přesně ten způsob, a vyhledat přesně ty informace, které potřebuje (které budou nejvíce rezonovat s jeho vnitřním nastavením – s jeho vnitřní „myšlenkou“ o tom, co je zdravé právě pro něj. Někdy to může být zmatek, protože různá pravidla a různé systémy stravování si protiřečí. Připravte se na to, že pravidla přestávají fungovat. Naše těla a jejich potřeby se mění velkou rychlostí. Chce se po nás, abychom opustili návody a více cítili a dělali to, co opravdu potřebujeme. Krátce řečeno – to absolutně nejdůležitější je vnímat své tělo, je to to jediné pravidlo, kterého se máme držet. V tuto chvíli nemáme na tomto světě jiný „přepravní“ prostředek než toto tělo – tak ho vnímejme!.

Detoxikace

Zde opět nabourám všeobecné povědomí o detoxikaci… Tělo se detoxikuje zcela samo, přirozeně, svým tempem dle svých rytmů, do kterých není nutné násilně zasahovat. Je tak trošku „malým násilím“ způsobovaným si sobě sama, pokud se hlavou rozhodnu, že je třeba držet hladovku.. Pak tedy přesně podle návodu několik dní „trpím“ hladovkou, dodržuji pitný režím a „vše dělám správně“, ale vnitřně jsem v nepohodě a už se nemohu dočkat až hladovka skončí – asi nemusím psát, že účinek takovéto násilné detoxikace není zdaleka takový, jako když skutečně nasloucháme svému tělu a věříme v jeho hlubokou, eony věků prověřenou moudrost a nezasahujeme takto příliš násilně. Určitě sami znáte ty dny, kdy ani nemáte hlad – a přesto jíte, protože je třeba zrovna čas oběda. A to jsou ty dny, kdy by tělo docela samo a zcela lehce a bezbolestně přivítalo onu hladovku a prožilo by ji zcela jinak, než když se o tom racionálně rozhodneme…. Rozumíte mi, co se tím snažím říct? …O přínosnosti detoxikace těla tedy není třeba mnoho psát… Ano je to velmi důležité a  naše tělo funguje na principu spojených nádob – vyčistím tělo – uleví se i mysli. Ale pozor – funguje to i opačným směrem – ulevím-li mysli – uleví se i tělu. Osobní zkušenost je nad všechny moudré informace, protože prožitá zkušenost dává jasnou zprávu skrze tělo. Přestanete-li jíst pro vás „zatěžující“ potraviny, najedou se Vám lépe dýchá, cítíte se lehčí, jaksi se sama od sebe začne upravovat vaše váha, máte lepší náladu a chuť začínat nové věci, máte více energie, lépe spíte… atd atd

I zde funguje jednoduchá rovnice skrze vlastní prožívání. Čemu věřím, to na mě působí větší silou. Tvořím sebe, své tělo, svou realitu vírou, důvěrou v to, na co myslím, co konám – tedy i co jím. Dejte vždy na vlastní pocity z dané detoxikace a vnitřní „radar“. Například půsty. Někdo zvládá několikadenní hladovění ve formě půstu naprosto lehce a bez drastického překonávání nutkavých pocitů hladu. A někdo při půstech trpí hlady a musí si hledat nějaké aktivity, aby stále nemyslel na jídlo ( to znamená, že mysl se bojí, že o něco příjde, že bude zažívat nějaký nedostatek – uvědoměním si tohoto programu strachu se uleví a nutkání často „samo“ zmizí). Moje zkušenost konkrétně s půsty je velmi pozitivní. Nejnáročnější je to poprvé – příliš se sledujete, co všechno se ve vás děje, hlad útočí, vůle se to snaží zvládnout…  s každým dalším půstem, získáváte větší důvěru ve své tělo, víc si věříte a jste víc v pohodě – a tím je i samotný průběh půstu lehčí, pohodovější. Zároveň potvrzuji, že vůbec není nutné jít cestou skrze půsty, každý jsme jedinečný a potřebujeme to jinak – po svém. Stejné je to i s jinými detoxikačními technikami..Ukazatelem správné cesty je vnitřní pocit radosti… jestli vám půst působí utrpení – tak se na to vykašlete, nebude nikdy mít tak hluboký účinek, jako když držíte půst s radostí a vnitřním pocitem pohody.

Je jedna velmi důležitá věc, na kterou bych zvláště ráda upozornila. Všechny techniky detoxikace, jsou-li prováděny v nějakém opakujícím se intervalu, nás kromě masivního čistícího a ozdravného účinku vedou především k většímu uvědomění si sebe sama, jsme více „v těle“. A to je velmi důležité, zvláště v dnešní době, kdy jsme prakticky stále v hlavě (myšlení, čtení, mluvení, dívání na tv, pc atd atd), jsme jakoby stále vědomím mimo tělo. Většinou až teprve bolest nás upozorní, že se někde v těle něco děje. Naše tělo je schopné spustit reakci mnohem dříve, než si to mozek uvědomí. Tělo je moudré, je moudřejší než víme, než tušíme. Tělo ví velmi přesně co potřebuje. Sděluje nám to skrze pocity, potřeby nebo bolest. Naslouchejte svému tělu, důvěřujte mu.

Strava

Stihla jsem si vyzkoušet dělenou stravu, makrobiotiku, která byla kdysi velmi populární, vegetariánství, veganství a přibližně rok jsem se žila raw… Toto vše byly mé osobní zkušenosti a já měla příležitost pozorovat účinek různých potravin na mé tělo, psychiku a zdraví. Nečekejte ode mne zkratku typu – vegetariánství je nejzdravější… nebo jedině raw je přínosný způsob stravování… Každý z nás se vyvíjí a v různých životních obdobích potřebuje jinou výživu. Každý člověk je ZCELA INDIVIDUÁLNÍ A ORIGINÁLNÍ a potřebuje SVOJI cestu a ne obecný návod. Vždy opět funguje jednoduché pravidlo – živá, nebo co nejméně průmyslově zpracovaná potravina + chuť + pocit nasycení + vnitřní pohoda = maximální užitek pro tělo.

V napojení na Váš vnitřní systém, na potřeby Vašeho těla mohu v úpravě stravy nabídnout:

  • Určení chybějících minerálů a vitamínů
  • Test alergenů (konec alergií)
  • Výběr nejvhodnějších potravin
  • Vyhledání zatěžujících potravin
  • Odložení programů způsobujících přibírání na váze (totéž u úbytku váhy)
  • Řešení stravovacích poruch

Tím, že vás vnímám celistvě jako bytost s určitými potřebami, tak žádné složité výživové tabulky k tomu nepotřebujií. Naše tělo ví nejlépe co přesně mu chybí a v jakém množství a v jakém intervalu. Znovu zmíním jednu zásadní věc – tělo má přirozenou schopnost navracet se do rovnováhy tj. do zdraví – pokud mu tuto jeho práci zbytečně nekomplikujeme nevhodným stravováním, nebo toxickým myšlením, pak se velice rychle a  „rádo“ navrací do rovnováhy. Často stačí pár jednoduchých změn. Chutě na různé druhy potravin odpovídají přesně vnitřnímu naladění a psychickému rozpoložení člověka. Změním-li stravu = měním psychický stav…. Změním-li svůj psychický stav = mám potřebu jíst jiné potraviny než předtím…

Pokud si v začátku nejste jisti, že správně svému tělu rozumíte, ráda pomohu, jako bych v tu chvíli byla prodlouženým „uchem“, které lépe slyší, po čem vaše tělo volá… postupně se naučíte svému tělu více rozumět. Víc ho „slyšet“, vnímat. A hýbejte se! pak krev zdravě proudí, tělo se skrze pot čistí, mysl se okysličí.